Wirtuozi jazzowych skrzypiec z czterech stron świata wezmą udział w II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Impreza odbywać się będzie w rocznicę 70. urodzin geniusza jazzowych skrzypiec.
Był jednym z najwybitniejszych skrzypków jazzowych naszych czasów. Za cel artystyczny postawił sobie przetłumaczenie na język skrzypiec tego, co najbardziej kochał w muzyce swojego mistrza Johna Coltrane’a. A jednak udało mu się znacznie więcej, niż tylko zostać Coltrane’em jazzowych skrzypiec: jego pozycja w panteonie światowych gwiazd jazzu jest niekwestionowana, a po kilku dekadach od śmierci artysty, jego muzyka wciąż zachwyca wirtuozerią, uczuciową głębią i intensywnością. Emocjonalność ta wynika w jasny sposób z życia artysty, zmagającego się ze śmiertelną chorobą. Praca musiała być efektywna, a rezultaty — natychmiastowe, bo Seifert wiedział, że ma mało czasu. Zbyt mało, aby zrealizować wszystkie swoje artystyczne plany. Zmarł 15 lutego 1979 roku w szpitalu onkologicznym w Buffalo w USA, mając niespełna 33 lata.

Plakat autorstwa Magdaleny Wieczorek
By oddać hołd postaci zmarłego przedwcześnie geniusza jazzowych skrzypiec, a przede wszystkim promować i utrwalać jego dokonania wśród młodych artystów na całym świecie Fundacja im. Zbigniewa Seiferta organizuje Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Jego druga edycja odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 27 sierpnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (gala finałowa).
Do II edycji konkursu napłynęło 59 zgłoszeń z 13 krajów. Po przesłuchaniu nadesłanych nagrań jury Konkursu, w którym zasiadają: słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, perkusista niegdysiejszych zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta – Janusz Stefański oraz Josh Grossman, Dyrektor Artystyczny Stowarzyszenia Toronto Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival wybrało 10 muzyków, którzy zaproszeni zostaną na przesłuchania konkursowe w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Są wśród nich: Mario Forte i Mathias Levy z Francji, Florian Willeitner i Stephan Braun z Niemiec, Florian Sighartner z Austrii, Apel-les Carod Requesens z Hiszpanii oraz Dominika Rusinowska, Marcin Hałat, Mateusz Smoczyński i Lenczowski Krzysztof z Polski (ten ostatni, a także Stephan Braun są jedynymi wiolonczelistami, którzy zagrają w Konkursie).
Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody w Konkursie:
I nagroda – 10.000 EURO
II nagroda – 5.000 EURO
III nagroda – 2.000 EURO
Podobnie jak podczas pierwszej edycji Konkursu swojego laureata będzie mogła również wybrać publiczność. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem specjalnej platformy radiowej, gdzie z dowolnej części świata miłośnicy jazzu będą mogli śledzić wszystkie etapy konkursowych zmagań. Transmisja live wszystkich etapów Konkursu, a także koncertu finałowego odbywać się będzie na antenie JazzRadio.fm oraz w kanale YouTube. Nagrodę specjalną, w postaci występu 16 grudnia 2016r. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego ufunduje Fundacja Jazzarium i Program 2 Polskiego Radia. Drugą nagrodą specjalną będzie koncert w Hamburgu 20 listopada 2016 r. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w dniach 24-26 sierpnia 2016 (godz. 19.00). Wstęp wolny. Gala finałowa odbędzie się 27 sierpnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (wstęp biletowany). Obok laureatów konkursu podczas galowego koncertu wystąpi Konglomerat Big-Band.